Uzieleni – Ubogaceni w Wiedzę o Ziołach
Data opublikowania: 23 września 2019
- Autor:
- Elżbieta Strug
- ODL:
- Fundacja Fundusz Lokalny w Leżajsku
Opublikuj:
Wrzesień to początek roku szkolnego, ale też pierwsze naoczne działania we wsi Brzyska Wola (powiat leżajski) w ramach projektu „Plaster miodu”. Rozpoczęły się bowiem warsztaty terenowe przygotowujące uczestników do realizacji zadania – założenia ogrodu edukacyjno-sensorycznego przyjaznego ludziom i pszczołom.
W słoneczny poranek w towarzystwie zielarza-fitoterapeuty i pasjonata zdrowego stylu życia grupa uczniów ochoczo wyemigrowała z murów szkoły na otwartą przestrzeń łąki. Osobiste spotkania z roślinami, budowanie z nimi więzi, poznawanie ich botaniki było głównym celem wyprawy. Łąki, po których stąpali stanowiły żywe, doskonale wyposażone laboratorium zielarskie – miejsce, gdzie ciągle odkrywali tajemnice roślin, ich właściwości, smak, zapach.
Pan Mateusz Pęcak dzielił się z uczestnikami warsztatów radością płynącą z pracy zielarza. Pokazywał w jaki sposób rozpoznawać, doradzał kiedy zbierać, gdzie suszyć i przechowywać rośliny lecznicze. Opowiadał jak sporządzić ziołowe remedium na różne dolegliwości, napary i odwary, a opowiadając o roślinach zarażał swoją pasją i miłością do ziołolecznictwa, do życia w zgodzie z naturą.
Na pytanie: Czego nauczyłaś się podczas warsztatów? Szczupła dziewczynka z wypiekami na twarzy opowiada: – Wiem już jak wygląda: krwawnik, dziurawiec czy nawłoć kanadyjska. Nauczyłam się odróżnić mniszka lekarskiego od mlecza, babkę zwyczajną od lancetowatej.
– Wspólne eksperymenty i zabawa pozwoliły nam odpowiedzieć sobie na pytanie: O czym szumią zioła? oraz stanowiły prawdziwą ucztę dla duszy i ciała. – dodała jej koleżanka.
– Niestety pozostajemy w niedosycie… warsztaty stanowczo za szybko się skończyły – spuentowała uczennica klasy VIII.
Piesze wędrówki mają rozliczne zalety. Nie tylko dotykamy stopami ziemi, obmywamy je w porannej rosie, rozkoszujemy się zapachem, co samo w sobie jest niebywałą przyjemnością, ale i mamy okazję spotkać na swej drodze mnóstwo pospolitych roślin o niezwykłych właściwościach, o których nie mieliśmy zielonego pojęcia. Aż do dziś!
Warsztaty „Zielskie życie” przeprowadzone zostały dzięki dofinansowaniu z Programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie – Fundację Fundusz Lokalny w Leżajsku.