- Realizator:
- Stowarzyszenie ART ORAWA
- Telefon:
- 889688585
- Adres email:
- stowarzyszenieartorawa@gmail.com
- Osoba kontaktowa:
- Elżbieta Kowalczyk
1600 Wysokość dotacji
3450 Całkowita wartość
1600 Wysokość dotacji
3450 Całkowita wartość
Celem głównym było nawiązanie twórczego dialogu młodzieży z mieszkającymi na Orawie artystami i twórcami ludowymi. Projekt zakładał również wykreowanie warunków do tworzenia i poznawania kultury oraz budowania aktywnych postaw w tym zakresie, poprzez realizacje przedstawień obrzędowych z regionu Orawy w wykonaniu dzieci i młodzieży.
W trakcie projektu zostały odtworzone doroczne obrzędy związane z okresem świąt Bożego Narodzenia, Wielkiego Postu oraz Wielkanocy. Poprzez pozyskanie informacji od trojga seniorów znających historię obrzędów – twórcy ludowego Ludwika Młynarczyka, a także od Emilii Jasiury, i J. Oskwarek, dowiedzieliśmy się o tradycyjnym brzmieniu, tekstach i rekwizytach, które im towarzyszyły, przeprowadzone zostały również warsztaty choreograficzno-muzyczne. Przeprowadzonych zostało 60 godzin warsztatowych dla 60 uczestników projektu łącznie. Odbyły się też warsztaty plastyczne, podczas których odtworzono rekwizyty do „Tradycyjnej Szopki Bożego Narodzenia – Orawski Betlejem” z 7 rzeźbionymi ruchomymi figurkami oraz trzy „Śmiertecki”.
Powstanie Orawskiego Betlejemu – Tradycyjnej szopki z 7 Kukiełkami – drewnianymi lalkami do odegrania sceny Bożego Narodzenia,
Powstanie słomianej Śmiertecki do inscenizacji Wielkopostnych,
Powstanie 3 grup kolędniczych reprezentujących sztukę ludową Orawy,
Powstanie rekwizytów i ubiorów kolędniczych,
Poznanie Orawskiej kultury i twórczości artystycznej wśród ok. 100 mieszkańców,
Powstanie 3 grup Śpiewu Wielkopostnego ŚMIYRTECKA.
Projekt adresowany był do dwóch grup odbiorców:
Zespoły regionalne, szkoły, gminne centra kultury itp.