Projekt zakładał pozyskanie umiejętności wyplatania form ogrodowych z żywej wikliny, jak również stworzenie podczas warsztatów trwałej ekspozycji w parku przy Domu Kultury w Żabiej Woli.
Wyplecionych zostało 10 żywych, dekoracyjnych i użytkowych form wiklinowych. Przeszkolone osoby następnie na swoim już terenie organizowały spotkania, tworząc kolejne wiklinowe cacka. W czasie spotkań przekazano podręczniki „Wiklina w ogrodzie”, ulotki i sadzonki wikliny do założenia plantacji we własnym ogrodzie. Szczegółowe informacje na temat pracy z wikliną zamieszczone zostały na stworzonej w ramach projektu stronie www.wiklinasieplecie.eu, o której informują również tabliczki przywieszone do wyplecionych płotków, kul, tuneli czy altanek oraz tablica informacyjna zainstalowana przy ekspozycji w parku przy Domu Kultury. Stworzona ekspozycja z żywej wikliny stanowi zbiór przykładowych wzorów do skopiowania przez mieszkańców i turystów odwiedzających teren parku.
Projekt zaszczepił nową pasję wykorzystania naturalnych zasobów do tworzenia zielonego otoczenia z żywych form z wierzby jako form użytkowych i dekoracyjnych. Uczestnicy projektu:
- zdobyli wiedzę teoretyczną na temat wierzby jako materiału plecionkarskiego;
- nauczyli się, skąd pozyskiwać materiał oraz jak założyć własną hodowlę wikliny;
- nauczyli się wyplatać żywe formy wiklinowe.
Odbiorcami projektu będą wszyscy, którzy odwiedzą park przy Domu Kultury w Żabiej Woli oraz miejsca, gdzie zostały wyeksponowane wykonane przez uczestników warsztatów wiklinowe formy dekoracyjne i użytkowe. Będą to zarówno dzieci, jak również dorośli. Na placu zabaw w parku dzieci zainteresuje postawiona altanka, tipi oraz tunel, a dorosłych z całą pewnością pozostałe formy.
- Dom Kultury w Żabiej Woli
- Zagroda Ojrzanów
- „Conad” Sp. z o.o. w Zarębach
- Wodna Osada w Grzegorzewicach
- OSP w Skułach
- Monika Olejniczak z Adamowizny
- Wierzbowe Rancho w Budach Michałowskich
- Zagroda Ojrzanów
- Stajnia „Konik dzieciom”w Grzmiącej
- Pizzeria „Biesiada” w Żabiej Woli
- Stowarzyszenie „Szansa”