Głusi Mają Swoje święto
Data opublikowania: 24 października 2017
- Autor:
- Skoczowskie Stowarzyszenie Głuchych
- ODL:
- Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej
- Grantobiorca:
- Skoczowskie Stowarzyszenie Głuchych
Opublikuj:
Międzynarodowy Dzień Głuchych obchodzony jest we wrześniu, jednak członkowie Skoczowskiego Stowarzyszenia Głuchych dopiero teraz mogli uroczyście obchodzić swoje święto. Dzięki realizacji projektu „Tęczowe miganie” dofinansowanemu ze środków „Działaj Lokalnie” – programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanemu przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej przy wsparciu Powiatu Cieszyńskiego, Banku Spółdzielczego w Cieszynie, Banku Spółdzielczego w Skoczowie oraz gmin: Chybie, Goleszów, Hażlach, Istebna, Skoczów, Strumień, Ustroń, Wisła możliwe było zorganizowanie naszej skromnej imprezy. Spotkanie przy kawie, pysznej wuzetce i cieszyńskich kanapkach będzie miło wspominane aż do następnego Dnia Głuchych. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną, która przypomniała nam o wszystkich wydarzeniach, warsztatach i miłych zajęciach członków Stowarzyszenia w 2017 roku.
Bycie osobą głuchą jest bardzo trudne. Dane szacunkowe podają, iż na świecie problemy ze słuchem ma około 500 mln osób, a w Polsce jest takich osób ok. 900 tysięcy. W świecie ludzi słyszących mamy utrudniony dostęp do codziennych informacji, co stanowi dla nas często ogromną barierę. Brak pracy, brak możliwości powiedzenia co się chce, poczucie wyobcowania spowodowane brakiem normalnego kontaktu z ludźmi słyszącymi, to nasza codzienność. Niewiele osób słyszących potrafi porozumiewać się w języku migowym, co dodatkowo zamyka nas w bardzo wąskim kręgu. Niestety nie tylko codzienne kontakty są dla nas ograniczeniem, dotkliwe jest również załatwianie spraw w urzędzie, na policji, a nawet płacenie domowych rachunków. Niejednokrotnie barierę nie do przebycia stanowi wizyta u lekarza.
Naturalnym językiem migowym głuchych jest Polski Język Migowy (PJM) jednak często w szkołach czy w telewizji posługują się Systemem Języka Migowego (SJM), który jest uproszczoną wersją języka polskiego. Pozbawia nas to w sposób znaczący możliwości rozumienia tego co się dzieje w świecie i wokół nas.
Święto Głuchych obchodzone jest już od 1958 roku, a jego celem jest zwrócenie uwagi polityków, władz i społeczeństwa na osiągnięcia osób głuchych oraz na problemy, z jakimi na co dzień się spotykają.
Nasze Stowarzyszenie też ma swoje problemy i swoje osiągnięcia. Największą naszą porażką jest brak własnego lokalu, to już kolejny rok musimy korzystać z udostępnionych czasowo pomieszczeń. Jednak brak „swojego kąta” nie przeszkadza nam w działaniu. Rok 2017 jest pod tym względem wyjątkowy. Realizujemy aż 9 projektów, na które otrzymaliśmy ponad 20 000,00 zł dofinansowania z różnych źródeł. Burmistrz Miasta Skoczowa, Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Fundacja PKO BP, Samorząd Województwa Śląskiego, Program „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowane przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej, minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego – to wszystko nasi tegoroczni sponsorzy. To dzięki otrzymanym z tych instytucji środkom finansowym członkowie Skoczowskiego Stowarzyszenia Głuchych mogli pojechać na wycieczkę do Wieliczki, zwiedzać zabytki Jury Krakowsko-Częstochowskiej, wygrzewać się w wodach termalnych basenu Tropikana w Wiśle i mieć wiele interesujących zajęć z instruktorami. Wzbogaciliśmy się również o nowy, wspaniały sprzęt – komputery, aparat fotograficzny Canon, kamera cyfrowa, kije Nordic Walking.
Realizacja takich projektów nie jest prosta – Stowarzyszenie musi posiadać tzw. wkład własny, co niekiedy przekracza nasze możliwości finansowe a drobiazgowe rozliczenia i sprawozdania spędzają nam sen z powiek. Jednak dajemy radę!! Najważniejsze dla nas jest to, że tworzymy własną społeczność, która wspólnie zmaga się z codziennymi problemami osób głuchych, ma swoje radości i swoje smutki. Tylko razem możemy coś osiągnąć i pokazać, że Głuchy też potrafi!!