„Doceńmy To Co Nasze – Wiśniowskie Tradycje Rękodzielnicze”
Data opublikowania: 25 października 2017
- Autor:
- Alina Słowik
- ODL:
- Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS
Opublikuj:
Wystawą prac powstałych w czasie wakacyjnych i wrześniowych warsztatów zakończył się projekt „Doceńmy to co nasze – Wiśniowskie tradycje rękodzielnicze”, przeprowadzony przez Stowarzyszenie Twórców i Artystów „CEPRY”.
Dzieci, a także dorośli, miały możliwość zapoznania się rękodzielnictwem z różnych dziedzin oraz samodzielnego wykonania własnych dzieł. Uczestnicy mieli do wyboru:
- Haft płaski – zaprezentowanie i nauka haftu na płótnie, wiśniowskich , tradycyjnych wzorów,
- Malarstwo sztalugowe – malowanie pejzaży i przyrody z naszego rejonu,
- Rzeźba ludowa – za pomocą warsztatu podtrzymującego drewno, próba wyrzeźbienia przy pomocy i pod okiem mistrza postaci z życia wsi lub świątka,
- Kompozycje z suszu – wykonanie kompozycji z suszonego zboża, kwiatów, ziół, naturalnych traw,
- Ceramika (zajęcia z gliną )- wykonywanie miseczek, kubków, flakoników, ozdób z gliny, po wysuszeniu wypalenie w piecu w domu instruktora.
Wiśniowa to region z bardzo bogatą tradycją – powstają tu hafty, stroje ludowe, tworzą rzeźbiarze i malarze. Dziwi jednak małe zainteresowanie tym ciekawym etnograficznie terenem. Dzięki prof. Romanowi Reinfussowi, który odwiedził te rejony w latach 60 tych ubiegłego wieku, mamy dziś chociaż jedną wzmiankę w Monografii Powiatu Myślenickiego o obyczajach, stroju i tradycji gminy Wiśniowa, podczas gdy o sąsiadach powstały całe monografie. Dlatego ważne jest aby takie stowarzyszenia jak „CEPRY” dbały o zachowane materiały, dokumenty, pamiętały i przybliżały mieszkańcom sylwetki artystów, a ich spuścizna została zachowana dla następnych pokoleń, do czego niewątpliwie przyczynił się program „Działaj Lokalnie”.